Tek Diş İmplantTek Diş İmplantı Nedir?

Tek diş implantı yalnızca tek bir dişin kaybı durumunda, eksik dişin her iki tarafından bulunan dişlere hiçbir şekilde zarar vermeksizin uygulanan dental implant tedavisi olarak tanımlanabilir. Bu prosedür kapsamında kaybedilen dişin boş kalan yerine implant uygulaması ile yapay bir diş yerleştirilir. Tek diş implantı son derece sağlıklı, etkili ve konforlu bir tedavi yöntemidir. 

Tek diş implant tedavisinde kullanılan implant, yapay dişe bir yapı ve temel sağlar. Diş kaybının bulunduğu bölgede yeterli çene kemiği varsa, tüm diş kayıplarında implant tedavisi bir çözüm olarak karşımıza çıkabilir. Diş kaybı yaşanan bölgede yeterli kemik dokununun bulunmadığı durumlarda ise modern diş hekimliği prosedürlerine başvurularak bölgede gerekli kemik dokuyu oluşturmak, daha sonra implant uygulaması yapmak mümkündür. Tek diş kaybı durumunda çeneye bir implant ve üzerine kron yerleştirildiğinden kayıp dişin yanındaki dişlerin zarar görmesi riski yoktur.

Tek diş implant tedavisinin bir ya da daha fazla sayıda eksik dişi olan kişilere uygulanabilir. Diş hekimi implantı çene kemiğine açtığı boşluğa cerrahi bir prosedürle yerleştirir. İmplant kemikle kaynaştıktan sonra eksik dişinizin yerini alacak kron protezi için bir kök görevini üstlenir. Söz konusu prosedürün işlemesi, çene kemiğinde implantı tutacak ve destekleyecek yeterli miktarda ve güçlü kemik dokusu bulunmasına bağlıdır. Yeterli kemik bulunamadığı durumda ise kemik grefti yerleştirilmesi ve bölgeye kemik dokusu ilavesi yapılıp destek kemiğin güçlendirilmesi söz konusu olabilir.

Diş Kayıplarının Sebepleri Nelerdir?

Diş kayıplarının en sık karşılaşılan nedeni, diş eti hastalıkları ya da travmatik kazalardır. Ön bölgede meydana gelen diş eksiklikleri genellikle daha fazla estetik kaygıya neden olur. Bu durumda ön diş implantı etkili bir çözüm haline gelebilir. Daha arka kısımda yer alan ve görünmeyen dişlerdeki eksiklikler genellikle göz ardı edilse de, diş eksikliği kaynaklı olarak yaşanabilecek tek olumsuzluk estetik görünümün bozulması değildir. 

Diş kayıplarına bağlı olarak diş kaybı yaşanan bölgedeki çene kemiğinde erime başlayabilir. Kayıp dişin iki yanında bulunan dişlerin boşluğa doğru kayması sonucu dişlerin arası açılabilir. Ayrıca kayıp dişin iki yanındaki dişlerin erken çürümesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Diş kaybı yaşanan bölgedeki besinlerin çiğnenmesi aşamasında zorluk meydana gelebilir. Sürekli diğer taraf ile çiğneme yapılacağından çene eklemlerinde sorun yaşanması söz konusu olabilir.

Tek Diş Eksikliği Diş İmplantı ile Nasıl Tedavi Edilir?

Tek diş eksikliğinin diş implantı ile tedavisi son derece pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Öncelikle hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek tedaviye uygun olup olmadığı değerlendirilir. Hasta tek diş implant tedavisi için uygun bulunursa tedavi planlanır. Diş eksikliği olan bölgeye implant vidası cerrahi prosedürle yerleştirilir. İmplantın çene kemiğiyle kaynaşması için belirli bir süre beklenmesi gerekir. Bu süreçte implant üzerine geçici kron yerleştirilir. Hasta yeni dişi hazırlanırken dişsiz kalmaz. 

Daha sonra dişlerin ölçüsü alınır ve kalıcı kronun hazırlanması süreci başlar. Dişlerin doğal şeklinde ve renginde hazırlanan kronlar, hastanın ağzındaki diğer dişlerle uyumlu bir görünüm sergiler. Bunun sonucunda kişi doğal gülümsemesini geri kazanır. Hazırlanan yeni dişlerin implant üzerine takılmasıyla eksik diş doğal bir görünümle tamamlanmış ve tek diş implant tedavisi sonlanmış olur.

Tek Diş İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tek diş implant ve implant üstü dişin tamamlanması için genellikle 3 aylık bir süreye gereksinim duyulur. Tek diş implant tedavisinde ileri cerrahi tekniklere başvurulması gerekmiyorsa, implant yaklaşık 10 dakikada çene kemiğine yerleştirilir. İmplantın çene kemiğiyle kaynaşması ortalama 3 ay sürer. Bu süre tamamlandıktan sonra implant üstü kalıcı kaplama yaklaşık 1 haftada yapılır. 

Diğer yandan bazı durumlarda implant tedavi sürecinin uzaması mümkündür. Çekilmesi gereken diş kökünde akut enfeksiyon ya da şiddetli ağrı olması durumunda, implant tedavisi için önce diş çekilir ve bölgenin iyileşmesi beklenir. Çene kemiğinde ileri düzeyde erime olduğu durumlarda ise implant uygulamasından önce bölgeye kemik grefti uygulanır. Bölgedeki kemik istenen yoğunluğa ve kalınlığa gelince implant tedavisi yapılabilir. Bu durumda implant tedavisinin tamamlanması 6 ila 8 ayı bulabilir.

Tek Diş İmplantın Faydaları Nelerdir?

Tek diş implantı, eksik dişin yerine konumlandırılır ve eksik dişin boşluğunu doldurarak vücudun bir parçası haline gelir. Uygulanan tek diş implantı hasta tarafından kendi dişi gibi hissedilir ve doğal görünüme sahip dişlere kavuşma imkanı elde edilir. Tek diş implantı hastanın ağzında kaymaz ve hareket etmez. Bu sayede yemek yerken ya da konuşurken herhangi bir soruna neden olmaz. Hasta tek diş implantı kullanmaya alıştıktan sonra ağzındaki varlığını bile unutabilir. 

Tek diş implantın diğer bir faydası uzun kullanım ömrüne sahip olmasıdır. Ayrıca ekstra bir bakım gerektirmez. Ağız ve diş sağlığı için gereken özenin gösterilmesi implant bakımı için yeterlidir. Estetik açıdan güçlü görselliği ile kişinin öz güveninin ve öz saygısının artmasını destekler. Kişi diş eksikliğinin giderilmesiyle rahat rahat gülümsemeye başlar. Ayrıca tek diş implant tedavisi uygulandığı dışarıdan bakılınca anlaşılmaz. Tek diş implantın köprü tedavisine göre önemli bir avantajı da komşu dişlere herhangi bir zarar vermeden doğrudan diş boşluğuna uygulanabilmesidir.

Tek Dişe İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Tek dişe implant tedavisi yapılacak kişi büyüme çağını bitirmiş olmalı ve yeterli kemiği bulunmalıdır. Diş implantı genellikle eksik dişlerin yerine konulmak üzere kullanılan, titanyumdan yapılmış bir vidadır. Yerleştirilecek implant, diş kökü görevi göreceğinden etrafındaki kemik doku ne kadar güçlüyse, implantın çeneye tutunması da o kadar kolay ve sağlıklı olur. Bu nedenle, implant tedavisi öncesinde kemik yoğunluğunun ve kalitesinin değerlendirilmesi son derece önemlidir. Yeterli kemik dokusu olmayan hastalar için kemik grefti gibi ek tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Hangi Durumlarda Tek Diş İmplant Uygulanamaz?

Tek diş implant kaybedilen dişin fonksiyonel ve estetik bir şekilde yerine getirilmesini sağlayan etkili bir yöntem olsa da, her zaman uygulanamaz. Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış, büyüme çağında olan, aşırı sigara tüketen, immun sistem baskılayıcı ilaç kullanan ve sistemik rahatsızlıkları olan bireylere tek diş implant uygulanamaz.

Randevu Formu
Whatsapp Hızlı Destek
 

Tek Diş İmplant FiyatlarıTek Diş İmplant Fiyatları

Tek diş implant fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İmplantın markası, diş hekiminin tecrübesi, kliniğin fiyat politikası ve hastanın ağız sağlığı durumu gibi unsurlar sıralanabilir.

 

Tek Diş İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tek Diş İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Diş implantının ömrü genellikle kişiden kişiye ve implantın bakımına bağlı olarak değişebilir. İyi bir ağız hijyeni ve düzenli diş bakımıyla, diş implantlarının ömürleri uzatılabilir. Genel olarak, kaliteli malzemeler kullanılarak doğru bir teknikle uygulanan ve bakımı doğru yapılan diş implantlarının ömürleri 10-15 yıl veya daha fazla olabilir. Ancak, bu süreç hastanın ağız sağlığı alışkanlıklarına, implantın yerleştirildiği bölgeye ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Diş implantlarının uzun ömürlü olması için düzenli kontroller ve profesyonel bakım önemlidir.

İmplant mı, Köprü mü? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Diş implantları, eksik dişin yerine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Çene kemiğine yerleştirilerek kemikle kaynaşması, implantın doğal bir diş kökü gibi sağlam ve kalıcı olmasını sağlar. İmplantların bir diğer avantajı; komşu dişlere zarar vermeden eksik dişlerin yerine geçebilmesi, doğal dişlere oldukça yakın bir görünüm ve işlevsellik sunmasıdır. Diş köprüleri ise eksik dişlerin yerini almak için komşu dişlere sabitlenen protez dişlerdir. Köprüler, eksik dişin her iki yanındaki dişlere tutturularak boşluğu doldurur. Köprülerin yerleştirilmesi için komşu dişlerin küçültülmesi gerekebilir. Bu nedenle sağlıklı dişlerin yapısı değiştirilebilir. Ancak, köprülerin yerleştirilmesi genellikle daha az invazivdir ve iyileşme süresi daha hızlı olabilir. Hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiği kararı hasta özelinde diş hekimiyle birlikte yapılan değerlendirmeden sonra verilmelidir.

Yeterli Kemik Bulunmadığı Durumda İmplant Tedavisi Uygulanabilir mi?

Yeterli miktarda kemik dokusu olmadığı durumlarda da implant tedavisi uygulanabilir. Ancak bu gibi durumlarda öncelikle kemik grefti veya sinüs lifting gibi ileri cerrahi teknikler kullanılarak çene kemiği güçlendirilip yeterli hacim sağlanmalıdır. Kemik grefti işleminde, hastanın kendi vücudundan veya sentetik malzemelerden elde edilen kemik, eksik bölgeye eklenir. Sinüs lifting, üst çene bölgesinde sinüs boşluğuna yakın alanlarda yeterli kemik bulunmadığında tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlemler sayesinde, implant yerleştirme için uygun bir kemik yapısı oluşturulur. Başarılı ve uzun ömürlü bir implant tedavisi gerçekleştirilebilir.

Tek Diş İmplant Hakkında Hasta Yorumları

Melih Can Yuksel
2023-10-27
Bilgisi ve deneyimiyle gerçekten işini layığıyla yapan bir takım Nazan hocaya ve İpek hanıma çok teşekkür ederim.
sema akbaba
2023-10-21
Benim gibi diş tedavisi korkunuz varsa kesinlikle Nazan Hanım ile bu korkunun yerini güven ve rahatlık alıyor. Nazan Hanım yenilikçi yaklaşımıyla hastasına en uygun tedavi yöntemini belirliyor ve tedavinin tüm aşamalarını tek tek açıklıyor. Titiz ve mükemmellliyetçi yaklaşımıyla başarılı ve konforlu bir tedavi süreci sağlıyor. İlave olarak yardımcısı İpek Hanım da takip ve randevu konusunda ihtiyacınız olan her an size destek veriyor. 40 yaşıma kadar diş tedavilerinden kaçan ben şimdi kendimi çok rahat hissederek muayeneye gidiyorum, teşekkür ederim.
Zey nep
2023-10-07
Nazan Hoca'yla yolum kesiştiği için çok mutluyum. Kendisine yüksek sese bağlı olarak sağ kulağımda hissettiğim kalp atışına benzer titreme/zonklama sesi nedeniyle başvurdum. Ayrıca çocukluktan beri yemek yerken çenem kütler. Ayrıntılı muayene sonrası sorunun çene eklemlerimden kaynaklandığını tespit ederek beni uygun tedaviye yönlendirdi. Öncesinde sorunlu 20'lik dişimi çekti, tüm çürüklerime dolgu işlemi uyguladı ve diş taşı temizliği yaptı. Yaklaşık 1 hafta önce de eklem tedavisi olarak splint kullanmaya başladım. Sürecim tahmin ettiğimden çok daha kolay ve rahat ilerliyor. Kendisi en başından beri her sorumu ayrıntılı olarak cevaplıyor ve en ufak şikayetinde bile bana hızlıca dönüş sağlıyor. Asistanı İpek Hanım da oldukça ilgili ve güler yüzlü. Her randevumdan oldukça memnun ayrılmamı sağlayan şahane bir ekip.
koralp selçuk
2023-08-25
Çene eklem rahatsızlığım için Nazan hanıma başvurdum. Günlük yaşamımda eepy şikayetçiydim, yemek dahi yiyemiyordum. Kendisine internetten ulaştım.Valla çok rahatım artık, çene fonksiyonlarınıza tekrar kavuşmak için kesinlikle iyi bir doktor arıyorsanız Nazan Hanıma başvurabilirsiniz.
Burak Gül
2023-08-25
Nazan Hanım’a Diş Beyazlatma tedavisi için gittim. Endişelerim vardı çünkü ilk defa bu tedaviyi yaptıracaktım. Güler yüzü, hastası ile birebir ilgilenmesi ve aldığım sonuçlardan çok memnun kaldım. Teşekkür ederim Nazan Hanım.
unsal temur
2023-08-20
İşinde profesyonel bir hekim arıyorsanız doğru adres. Ailece dişlerimiz Nazan Hanim'a emanet.
Fatma Dinç
2023-08-18
Merhaba nazan hocam buraya ne yazsam abartı sız az gelir sizler ne kadar teşekkür etsem azdır başta siz olmak üzere tabi ki ekibin hele ipek hanım o il izin alakanız yakın dan ilgili dav ran manız en ayrıntı sına kadar titiz lik le yapma nız ellerine emeğine yüreğine sağlık seni yetiştiren aile ni ellerinden öperim çok çok memnun kaldım gören ler de çok begendi ler hele oğlum bile bu kadar arını bekle miyor dum de di kısa cası hocam sen beni sevindirdin Allahım da seni sevin dir sin ben sizleri hiç tanı madan başladım altı ayın içinde çok mütlu bir dişlerim le ayrıl dım kaç tane dişci ye gitimi bunu acık yürüyerek le söylüyorum tek kelime le harika sınız çok teşekkür ederim ellerine emegi nize sağlık harika bir ekip siniz 🌹🤗♥️🧿🧿🧿🤗🤗🙏🙏🙏🙏
nil nil
2023-08-08
Nazan Hanım işinde cok profesyonel, çözüm odaklı ve titiz bir diş hekimi. İşindeki becerisine ve titizliğine hayran kalmamak mümkün değil. Verdigi hizmet kalitesinden cok memnun kaldım. Kendisine çok teşekkür ederim🙏

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–18:00
Salı10:00–18:00
Çarşamba10:00–18:00
Perşembe10:00–18:00
Cuma10:00–18:00
Cumartesi10:00–18:00
PazarKapalı

Dt. Nazan Nur Arık

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden (İngilizce) mezun oldum. Çalışmalarımı Estetik, Kozmetik ve Fonksiyonel Diş Hekimliği alanında sürdürmekteyim. 50’den fazla eğitim ve kongre/seminere katılım sağladım. 2017 yılında TAOMS (Oral Maksillofasiyal Cerrahi) Kongresi’nde sunum yaptım.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment