zirkonyum before after 1

Diş kaplama; diş hasarlarının, estetik gülüş tasarımının ya da çekilen dişlerin yerine protez yapılmasının yerine son derece konforlu, ekonomik ve pratik bir işlem olduğundan sık başvurulan yöntemlerden biridir. Estetik nedenlerle dişler restore edilerek hastanın istediği dişlerin elde edilmesine imkan veren diş kaplama yöntemleri aynı zamanda çeşitli nedenlerle aşırı madde kaybına uğrayan dişlerin üzerini diş şeklindeki materyallerle kaplama imkanı da sunuyor. Sağlıklı dişlere sahip olma konusunda faydalarıyla ön plana çıkan diş kaplama yöntemleri dişlere zarar vermediği, doğru teşhis ile uygulandığında dişlerin daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunduğu için her geçen gün popülerliğini artırıyor.

Dişlerin yaş almayla birlikte beyazlığını ve dayanıklılığını kaybetmesi olasıdır. Ayrıca diş çürükleri ve kırıkları gibi unsurlar sağlıksız bir ağız yapısı oluşmasına yol açabilir. Estetik diş hekimliği prosedürleri dişlerinin doğal görünümünü ve sağlığını geri kazanmasını isteyen kişilere yönelik pek çok farklı uygulamayı kapsar. Son yıllarda metal alt yapılı kaplamaların yerine güzel bir alternatif olan zirkonyum diş kaplama doğal, sağlıklı ve iyi görünen dişlere sahip olmak isteyen kişilere uygulanabilecek en avantajlı yöntemlerin başında gelmektedir.

Zirkonyum Diş Nedir?

Teknolojideki gelişmelerin diş hekimliği prosedürlerine yaptığı en önemli katkılardan biri, her geçen gün daha dayanıklı ve estetik materyaller kullanılabiliyor olmasıdır. Bu materyaller arasında yer alan zirkonyum kullanılarak diş yüzeylerinin kaplanması prosedürü zirkonyum diş kaplama olarak adlandırılmaktadır. Zirkonyum kaplama kuron (kron) ya da taç olarak da bilinmektedir.

Zirkonyum diş kaplama ışık geçirgenliği, beyaz rengi ve dayanıklılığı sayesinde diş tedavilerinde estetik protez tedavileri yapılmasını sağlar. Bu nedenle sıklıkla uygulanır. Zirkonyum diş kaplama genellikle hasarlı dişlerin restorasyonu için kullanılmakta olup daha beyaz dişlere ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen herkes zirkonyum diş kaplama tedavisi için aday olabilir.

Zirkonyum diş kaplama ön ve arka dişlerde kullanıma uygundur. Ön dişlere yapılan zirkonyum diş kaplama tedavisi estetik açıdan güzel bir görünüm sağlarken arka dişlere zirkonyum diş kaplama yapıldığında sağlamlık açısından etkili bir bütünlük oluşturur.

Zirkonyum diş kaplamanın ömrü her hasta özelinde diş yapısı ve pek çok farklı etkene bağlı olarak değişebilir. Bu konuda hastalarımızın uzun yıllar kullanabileceği profesyonel yaklaşım ile yaptığımız zirkonyum kron tedavilerinin ömrü için uzun yıllar kullanabileceklerini ifade etmekteyiz. Tedavinin bu alanda uzman ve deneyimli diş hekimleri tarafından uygulanması, hastanın ağız ve diş bakım rutinini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi ayrıca diş hekimi ziyaretlerini aksatmaması zirkonyum diş kaplamaların kullanım süresini uzatan etkenlerdir.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve estetik sonuçlar sunan zirkonyum diş kaplama prosedürü için hastanın diş eti sağlığında herhangi bir sorun olmamalıdır. Olası bir diş eti probleminde ilk adım diş etlerinin tedavisinin gerçekleştirilmesidir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra estetik açıdan değerlendirme yapılır.

Hastanın gülme hattı yüksekse ve ihtiyaç duyuluyorsa diş eti boylarının seviyelendirilmesi işlemi uygulanır. Dişlerde gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından özel ölçü maddeleri kullanılarak ölçü alınır. Alınan ölçülerle birlikte dişler kesilir, dişlerin üç boyutlu yapısı tarayıcılar kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılır.

CAD – CAM olarak adlandırılan sistem kullanılarak zirkon bloklar hazırlanır ve dişlerin alt yapıları oluşturulur. Zirkonyum oksit bloklara aktarılan dişlere son şekilleri verildikten sonra fırınlama aşamasına geçilir. Fırınlama aşamasından sonra alt yapılar üzerine hasta özelinde belirlenen uygun beyazlıktaki porselenlerin eklenmesiyle süreç tamamlanır.

Altyapı provalarından sonra zirkonyum altyapıların üzerine gelen porselenlerin provası yapılır ve  ağız içinde hiçbir problem görülmez ise son düzenlemeler yapılarak cilalı ve pürüzsüz yüzeye sahip kaplamalar hastanın dişlerinin üzerine sabitlenir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde dişler kesilerek küçültülmeden önce lokal anestezi uygulandığından hasta acı ya da ağrı hissetmez. Bunun yanı sıra ölçü alma ve ağız içi tarama işlemleri sırasında da hastada herhangi bir rahatsızlık hissi oluşmaz.

Zirkonyum Diş Kimler İçin Uygundur?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi ağırlıklı olarak estetik fayda sağlayan bir diş hekimliği prosedürü gibi görünmesine karşın; 

  • Aşırı madde kaybının söz konusu olduğu dişlerin restore edilmesi,
  • Diş beyazlatma yöntemleri ile giderilemeyen ileri derece renklenme ve lekelenmelerin tedavi edilmesi,
  • Yapısı bozulmuş eski dolguların onarılması,
  • Arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılması,
  • Ortodonti tedavi yönteminin tercih edilmediği ayrık ya da az çapraşık ve dönük dişlerin tedavi edilmesi,
  • Ön grup implant üstü protezlerin yapılması,
  • Gülüş estetiğinin sağlanması amacıyla kullanılabilir.
Tedavilerimiz
Randevu Formu
Whatsapp Hızlı Destek

Zirkonyum diş kaplama sabit bir tedavi olduğundan diş ve çene büyümesi ile gelişimi tamamlanmış kişilere uygulanabilir. Gelişim dönemi 18 ila 20 yaşına kadar sürdüğü ve çene büyümesi sonucu zirkonyum diş kaplamaların aralarında açılmalar meydana gelebileceği için bu süreç tamamlanmadan uygulama yapılması önerilmez.

Psikolojik nedenlerle diş sıkma sorunu yaşayan, dişleri kenetlenen ya da sert cisimleri kemirme alışkanlığı olan hastalara sorunlarının çözümlenmesine yönelik tedaviler uygulandıktan sonra zirkonyum diş kaplama yapılması söz konusu olabilir.

Dişleri hasarlı, kırık ya da çürük olan, diş etleri normalden daha aşağıda ya da yukarıda olan, diş çiziminde aşırı kısa ya da aşırı uzun şekilde düzensizlik bulunan, dişlerinin her zaman temiz, beyaz ve güzel görünmesini isteyen kişilere zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulanabilir.

Zirkonyum Dişin Zararları Nelerdir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir

Doğru ve profesyonel bir yaklaşım, teşhis ve tedavi planlaması ile yapılan zirkonyum diş kaplama işleminin herhangi bir zararı yoktur. İşlem prosesi çok hassas ve teknik bilgiler içermektedir.

Bu bağlamda hastalarımızın en ucuz zirkonyum diş kaplama fiyatı aramasından ziyade kaliteli zirkonyum diş kaplama tedavisini hedeflemeli ve işinde profesyonel, güvenilir hekimleri tercih etmelerini tavsiye etmekteyiz.

Çünkü zirkonyum diş kaplama işlemi için dişte yapılan işlemler geri dönüşü olmayan işlemlerdir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama son dönemlerde çok büyük ilgi gören diş hekimliği prosedürlerinden biridir. Zirkonyum kaplama metal alt yapı içeren diş kaplama uygulamalarına göre biraz daha yüksek fiyatlı bir uygulama olma özelliğine sahiptir. Sağlıklı ve estetik bir uygulama olan zirkonyum diş kaplama prosedüründe altyapı olarak metal yerine zirkonyum yani beyaz bir alaşım kullanılır. Zirkonyumun sık tercih edilmesini sağlayan en önemli avantajlardan biri ön dişlerde doğal bir görünüm sağlaması ve arka dişlerde çiğnemeye dayanıklılığının ön plana çıkmasıdır.

Zirkonyum diş kaplama tedavisi her hasta özelinde yapılan planlama doğrultusunda uygulanır. Ayrıca zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulayan her hizmet kendi fiyat politikasına sahiptir. Bu nedenle zirkonyum diş kaplama fiyatları konusunda standart bir fiyatlamadan bahsedilmesi ancak yanıltıcı olacaktır.

Zirkonyum diş kaplama yaptırmak isteyen kişiler diş hekimlerine başvurmalı, yapılan diş muayenesinin ardından tedavi planlanarak uygulanacak prosedürün kapsamına göre fiyatlama yapılmalıdır.

Zirkonyum diş kaplama fiyatları uygulamayı gerçekleştirecek kliniğin fiyat politikası, kaç dişe zirkonyum kaplama yapılacağı, farklı diş hekimliği prosedürlerine ihtiyaç olup olmadığı, hekimin bilgi birim ve deneyimi, çalışılan labaratuar ve benzer faktörlere bağlı olarak belirlenir. Bunların yanı sıra zirkonyum diş kaplama sırasında kullanılacak malzemelerin kalitesi ve hangi teknolojilerin kullanıldığı da zirkonyum diş kaplama fiyatlarında değişikliklere neden olabilir.

Zirkonyum Diş İstanbul

Zirkonyum Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları, diğer diş kaplama yöntemlerine göre bir miktar daha yüksek maliyetli olabilmektedir. Bu yöntemde alt yapı olarak metal yerine beyaz ve son derece güçlü bir element olan zirkonyum kullanılır. Sağlıklı ve estetik bir görünüm elde etme konusunda yüksek performans sergilemesi nedeniyle zirkonyum diş kaplama sık tercih edilir. Diğer diş kaplama tedavilerinde olduğu gibi zirkonyum diş kaplama fiyatları da bazı etkenlere göre değişir ve zirkonyum diş kaplama kişiye özel planlanan bir tedavidir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçları, kaç dişe zirkonyum diş kaplama yapılacağı, malzemenin kalitesi, kullanılan teknolojiler ve diş hekiminin deneyimi gibi pek çok etken zirkonyum diş kaplama fiyatlarını etkiler.

Zirkonyum Diş Kaplama Sağlıklı Mıdır?

Zirkonyum diş kaplama kaliteli malzemeler kullanılarak doğru hastalara ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde sağlıklı bir estetik diş hekimliği prosedürüdür. Hatta metal üstü porselen kaplamalara alerjik reaksiyonlar gösteren hastalar için son derece konforlu bir uygulamadır. Zirkonyum kaplamaların en önemli özelliği diş eti uyumu ve biyolojik uyumu açısından doğal dişe en yakın kaplama çeşidi olmalarıdır. Daha estetik ve sağlıklı görünen dişlere sahip olmak için sıklıkla tercih edilen bir yöntem olup uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım imkanı sağlar. Doğru uygulanan bir zirkonyum diş kaplama aynı zamanda hastanın ağız ve diş fonksiyonlarının işlevsel hale gelmesinde önemli bir rol üstlenir.

Zirkonyum Kaplama Kaç Seans?

Zirkonyum kaplama tedavisinde, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısındaki gri metalin yerine beyaz renkte metaller kullanılarak estetik açıdan çok daha iyi bir görünüm elde edilir. Estetik açıdan bir değişiklik talebi olmaması durumunda zirkonyum kaplama iki seansta tamamlanır. İlk seansta ağız ölçüsü alınır, alınan ölçülere göre zirkonyum kaplamalar hazırlanır. İkinci seansta ise zirkonyum kaplamaların yapıştırılmasıyla tedavi tamamlanır. Porselen kaplama yapılırken porselenin güçlendirilmesi için porselenin altına metal destekler yerleştirilir. Zirkonyum kaplamada beyaz renkli metaller kullanıldığı için ışık geçirgenliği çok daha fazladır. Ayrıca zirkonyum son derece estetik, sağlıklı ve güçlüdürler.

Zirkonyum mu Yoksa implant mı?

İmplant boş olan damağın yapay dişlerin çeneye vidalama yöntemiyle doldurulması amacıyla uygulanır. İmplant dişlerin çiğneme ve konuşma fonksiyonu iyidir. Ancak implant tedavisinin başarılı olması için uygulama yapılacak çene kemiği yeterli genişliğe ve uzunluğa sahip olmalıdır. Ayrıca çene kemiği yeterince gelişmemiş kişilerde implant uygulaması ileri yaşlarda soruna neden olabilir. Zirkonyum görsel açıda güzel bir görünüme sahip olmak için uygulanır. İmplant diş köküne vidalandığı için daha doğal ve orijinal bir görünüm elde edilir.  Zirkonyum tedavisinde sağlamlaştırma amacıyla kullanılan metal diş kökünde siyah bir çizgiye neden olabilir. Önemli olan uygun tedavi yönteminin hasta özelinde planlanması ve doğru şekilde uygulanmasıdır.

Zirkonyum Kaplama Kaç dk Sürer?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulanacak olan hastaların ağız ve diş ölçüleri alınır. Daha sonra alınan ölçülere gör zirkonyum kaplama dişlerin yapımı sürecine başlanır. Bu süreç ortalama 1 hafta içerisinde tamamlanır. Hazırlanan zirkonyum kaplamaları dişlere yapıştırılması yaklaşık 10 ila 15 dakika alır. Zirkonyum kaplama tedavisi tamamlandıktan sonra hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Zirkonyum kaplama dişler içerdikleri materyal sayesinde doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Özellikle yüksek ışık geçirgenliği ve diş uçlarına doğru şeffaflaşan yapısı zirkonyum diş kaplamaların doğal dişlerden ayırt edilemeyecek bir görünüm sergilemesine yardımcı olur. Metal zeminli bir kaplama olmadığı için zaman içinde grileşmesi ya da diş etlerine koyu bir renk yansıması söz konusu olmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Hasta Yorumları

Melih Can Yuksel
2023-10-27
Bilgisi ve deneyimiyle gerçekten işini layığıyla yapan bir takım Nazan hocaya ve İpek hanıma çok teşekkür ederim.
sema akbaba
2023-10-21
Benim gibi diş tedavisi korkunuz varsa kesinlikle Nazan Hanım ile bu korkunun yerini güven ve rahatlık alıyor. Nazan Hanım yenilikçi yaklaşımıyla hastasına en uygun tedavi yöntemini belirliyor ve tedavinin tüm aşamalarını tek tek açıklıyor. Titiz ve mükemmellliyetçi yaklaşımıyla başarılı ve konforlu bir tedavi süreci sağlıyor. İlave olarak yardımcısı İpek Hanım da takip ve randevu konusunda ihtiyacınız olan her an size destek veriyor. 40 yaşıma kadar diş tedavilerinden kaçan ben şimdi kendimi çok rahat hissederek muayeneye gidiyorum, teşekkür ederim.
Zey nep
2023-10-07
Nazan Hoca'yla yolum kesiştiği için çok mutluyum. Kendisine yüksek sese bağlı olarak sağ kulağımda hissettiğim kalp atışına benzer titreme/zonklama sesi nedeniyle başvurdum. Ayrıca çocukluktan beri yemek yerken çenem kütler. Ayrıntılı muayene sonrası sorunun çene eklemlerimden kaynaklandığını tespit ederek beni uygun tedaviye yönlendirdi. Öncesinde sorunlu 20'lik dişimi çekti, tüm çürüklerime dolgu işlemi uyguladı ve diş taşı temizliği yaptı. Yaklaşık 1 hafta önce de eklem tedavisi olarak splint kullanmaya başladım. Sürecim tahmin ettiğimden çok daha kolay ve rahat ilerliyor. Kendisi en başından beri her sorumu ayrıntılı olarak cevaplıyor ve en ufak şikayetinde bile bana hızlıca dönüş sağlıyor. Asistanı İpek Hanım da oldukça ilgili ve güler yüzlü. Her randevumdan oldukça memnun ayrılmamı sağlayan şahane bir ekip.
koralp selçuk
2023-08-25
Çene eklem rahatsızlığım için Nazan hanıma başvurdum. Günlük yaşamımda eepy şikayetçiydim, yemek dahi yiyemiyordum. Kendisine internetten ulaştım.Valla çok rahatım artık, çene fonksiyonlarınıza tekrar kavuşmak için kesinlikle iyi bir doktor arıyorsanız Nazan Hanıma başvurabilirsiniz.
Burak Gül
2023-08-25
Nazan Hanım’a Diş Beyazlatma tedavisi için gittim. Endişelerim vardı çünkü ilk defa bu tedaviyi yaptıracaktım. Güler yüzü, hastası ile birebir ilgilenmesi ve aldığım sonuçlardan çok memnun kaldım. Teşekkür ederim Nazan Hanım.
unsal temur
2023-08-20
İşinde profesyonel bir hekim arıyorsanız doğru adres. Ailece dişlerimiz Nazan Hanim'a emanet.
Fatma Dinç
2023-08-18
Merhaba nazan hocam buraya ne yazsam abartı sız az gelir sizler ne kadar teşekkür etsem azdır başta siz olmak üzere tabi ki ekibin hele ipek hanım o il izin alakanız yakın dan ilgili dav ran manız en ayrıntı sına kadar titiz lik le yapma nız ellerine emeğine yüreğine sağlık seni yetiştiren aile ni ellerinden öperim çok çok memnun kaldım gören ler de çok begendi ler hele oğlum bile bu kadar arını bekle miyor dum de di kısa cası hocam sen beni sevindirdin Allahım da seni sevin dir sin ben sizleri hiç tanı madan başladım altı ayın içinde çok mütlu bir dişlerim le ayrıl dım kaç tane dişci ye gitimi bunu acık yürüyerek le söylüyorum tek kelime le harika sınız çok teşekkür ederim ellerine emegi nize sağlık harika bir ekip siniz 🌹🤗♥️🧿🧿🧿🤗🤗🙏🙏🙏🙏
nil nil
2023-08-08
Nazan Hanım işinde cok profesyonel, çözüm odaklı ve titiz bir diş hekimi. İşindeki becerisine ve titizliğine hayran kalmamak mümkün değil. Verdigi hizmet kalitesinden cok memnun kaldım. Kendisine çok teşekkür ederim🙏

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–18:00
Salı10:00–18:00
Çarşamba10:00–18:00
Perşembe10:00–18:00
Cuma10:00–18:00
Cumartesi10:00–18:00
PazarKapalı

Dt. Nazan Nur Arık

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden (İngilizce) mezun oldum. Çalışmalarımı Estetik, Kozmetik ve Fonksiyonel Diş Hekimliği alanında sürdürmekteyim. 50’den fazla eğitim ve kongre/seminere katılım sağladım. 2017 yılında TAOMS (Oral Maksillofasiyal Cerrahi) Kongresi’nde sunum yaptım.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment